Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Nejen pro turisty > Historické zajímavosti > Archeologické nálezy

Archeologické nálezy

DŮLEŽITÉ ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY Z MIKULOVIC

V dubnu 2006 uskutečnili archeologové Jihomoravského muzea ve Znojmě záchranný výzkum v Mikulovicích. Byla zde prozkoumána neporušená část hlubšího archeologického objektu, který se nacházel pod podlahou domu č. 131. Nacházely se v něm (v několika vrstvách) zejména zlomky hrncovitých nádob, ale také části tzv. brněnských pohárů, poklic nebo kahanů. Některé, zejména silnostěnné nádoby měly ve vytvářecí hmotě silnou přísadu tuhy a občas se dokonce vyskytla příznačná výzdoba v podobě vícenásobné vlnice a vodorovných rýh. Podle jejich tvaru mají vyšší stáří a pocházejí z období kolem poloviny 13. století z tzv. pozdně hradištního období. Nejsou to však ojedinělé archeologické nálezy. Notář Jaroslav Palliardi uskutečnil výkopy raně středověkého řadového pohřebiště v okolí románského kostela sv. Petra a Pavla, a to již v 80. letech 19. století. Mikulovice nepochybně mají bohaté středověké dějiny. Nejdříve patřily strahovské premonstrátské kanonii, ale již k r. 1314 se uvádí Valtr z Mikulovic, původem z Plavče, nebo Hynek z Mikulovic k r. 1338.
O dalším historickém vývoji obce svědčí keramika pokročilejších tvarů s přísadou slídy v keramické hmotě, která pochází z průběhu nebo až z konce 15. století. Archeologům přálo štěstí. V severní části na dně jámy ležely dvě téměř celé nádoby. Soubor nálezů pak doplnily početné zvířecí kosti. Jáma byla zahloubena v místech, kde vycházela vrstva kaolinu jako jakostní keramické suroviny. Později posloužila k uložení rozbitých nádob. Umístění archeologického objektu na návrší v okolí kostela dokazuje dlouhodobý intenzivní život v této části vesnice.
K záchraně uvedených velmi důležitých dokladů z nejstarších dějin Mikulovic došlo díky velkému pochopení a opravdovému zájmu Jiřího Kloudy, starosty obce, který nález archeologům oznámil a pomáhal při zajištění vlastních terénních prací. Výběr nálezů bude po laboratorním zpracování ve znojemském muzeu vystaven přímo v Mikulovicích, aby občané měli možnost si prohlédnout jedny z nejstarších dokladů k dějinám rodné vsi. Dřívější nálezy kamenných broušených nástrojů (trať Jazera) a moravské malované keramiky (bývalá cihelna) svědčí o příhodných podmínkách, které předurčily osídlení katastrálního území Mikulovic již v mladší době kamenné a v době bronzové (U sv. Marka a v trati Spálenisko).

arch1.jpg arch2.jpgarch3.jpg