Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Pomoc, která přijde k vám domů - PROSTĚ DOMA (sociální služby v terénu)

Pomoc, která přijde k vám domů - PROSTĚ DOMA (sociální služby v terénu)prostě doma logo.jpgTerénní sociální služby pomáhají lidem, kteří z nějakého důvodu nezvládají péči o sebe přímo u nich doma. Jedná se například o lidi, kteří se pohybují na vozíku, občané s dlouhodobým onemocněním, seniory, lidi se smyslovým či mentálním handicapem nebo rodiny s handicapovanými dětmi.
Naším cílem je zvýšit povědomí o těchto službách prostřednictvím webu prostedoma.jmk.cz
Terénní sociální služby mohou poskytnout vašim občanům a jejich rodinám pomoc s úkony, které už sami nezvládnou.
Do těchto úkonů spadají například tyto činnosti:

 qrcode_38934642_a6c713100348ae7f89c9ffe80c01bd04.png- dopomoc s osobní hygienou
 - přesun na lůžko nebo na vozík
 - zajištění a podávání stravy
 - pomoc s péčí o domácnost
 - doprovod do institucí nebo k lékaři
 - některé služby dokážou zajistit ošetřovatelskou a lékařskou péči (domácí hospice)

V praxi se možná i Vy setkáváte s občany, kteří potřebují pomoci se základní péčí o sebe a domácnost v takové míře, až se nakonec odstěhují do domova pro seniory nebo do podobného zařízení. Není to snadné rozhodnutí. Lidé bývají vytržení ze svého přirozeného prostředí a už se nemohou tak často vídat se svými blízkými. Stěhování zejména v seniorském věku a zvykání si na pobyt v domově pro seniory je hodně stresující. Mladším lidem a dětem se zase stává, že si v ústavech zvyknou natolik, že už je pro ně těžké žít samostatně. Existují ale i jiná řešení.
Díky sociálním službám poskytovaným přímo v terénu mohou občané Vaší obce zůstat prostě doma, na místě, které je pro ně známé a kde se cítí bezpečně a zároveň mohou mít profesionálně zajištěnou veškerou péči, kterou potřebují. Pro jejich rodiny to může zároveň znamenat, že nebudou muset pečovat o svého příbuzného na plný úvazek. K úhradě péče terénních sociálních služeb může Vašim občanům pomoci příspěvek na péči, o který si mohou požádat na Úřadu práce ČR. Pokud si nejste jist, na kterou službu se můžou Vaši občané obrátit, předejte jim prosím kontakt na sociální pracovníky z Vaší obce s rozšířenou působností. Sociální pracovníci na ORP mají dobrý přehled o tom, kdo a jak může pomoct.

Více informací o terénních sociálních službách, které potřebují mozna prave vaši spoluobčané, najdete v Elektronickém katalogu sociálních služeb Jihomoravského kraje na prostedoma.jmk.cz