Městys Mikulovice

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Úřad info > Aktuality > Návrh na rušení matrik bylo Ministerstvem vnitra dnešním dnem zrušeno

Návrh na rušení matrik bylo Ministerstvem vnitra dnešním dnem zrušenoDatum konání:
29.5.2018

(převzato ze stránek MVČR)

Ministerstvo vnitra matriky rušit nebude. Změní se pouze jejich financování

Ministerstvo vnitra po jednáních se zástupci obcí upraví návrh optimalizace matričních úřadů. Místo původně plánovaného přesunu matriční agendy a s tím spojené rušení více než 400 matrik změní Ministerstvo vnitra způsob financování této agendy. Nově budou matriky placené za jednotlivé zápisy do matriční knihy. O zachování matriky si obce rozhodnou samy. 

Po jednáních za účasti premiéra se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR se Ministerstvo vnitra rozhodlo upravit původní návrh optimalizace matrik. Nový návrh počítá se zachováním současné sítě matričních úřadů, dojde ovšem ke změně způsobu jejich financování. Od roku 2019 dostanou obce příspěvek na výkon státní správy v této oblasti nikoliv za počet obyvatel ve správním obvodu, ale formou paušální částky za jednotlivé prvozápisy (zápis do knih manželství, narození nebo úmrtí). Ty se budou odvíjet od finanční náročnosti daného úkonu.

Stav, kdy na jednom úřadu stojí zápis do matriční knihy státní kasu 113 000 Kč a na druhém jen 230 Kč nebyl dlouhodobě udržitelný a bylo potřeba ho řešit. Proto jsem rád, že jsme se zástupci obcí došli k přijatelnému kompromisu. Sama obec rozhodne, zda se jí matrika vyplatí či nikoliv,“ uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar. Výkonové financování reflektuje reálné vytížení agendy a spravedlivě rozděluje příspěvek na tuto agendu úřadům, které ji reálně vykonávají. Částky na jednotlivé typy prvozápisů by se dle nového návrhu měly pohybovat v rozmezí 600 – 800 Kč za zápis narození, 1700 – 2000 Kč za zápis úmrtí a 3500 – 4000 Kč za zápis uzavření manželství nebo partnerství. 

Ministerstvo vnitra všechny dotčené obce seznámí s novým návrhem a představí daný model financování matriční agendy. Obce se poté dobrovolně rozhodnou, zda chtějí za nových podmínek ve výkonu matriční agendy pokračovat. Diskuse po jednotlivých krajích budou nadále pokračovat. Na konci června by mělo být jasno, jaké obce se matriky za nových podmínek vzdají.


 
Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a PR

Menu

svetla_ikona2.JPG

hlaseni_poruch_ikona.JPG


KALENDÁŘ SVOZU

ODPADŮ 08-12/2018

kalendář svozu odpadů.jpg

lavice.jpg vino_easy.jpg

Odkazy na weby

Farnost Mikulovice

ZŠ Mikulovice

TJ Mikulovice
Myslivci Mikulovice

Smíšené zboží Polická

Truhlářství Veselý

Knihovna městyse

Kontakt

Městys Mikulovice
Mikulovice 1
671 33 Mikulovice

Tel: 515 252 129


IČO: 00293148

DIČ: CZ00293148


datová schránka: b9jbuad


E-mail úřad:
mestyszavinac.jpgmikulovice.eu


E-mail starosta:
starostazavinac.jpgmikulovice.eu

 

Počasí

Sobota Oblačno 0/-3 °C
Neděle Zataženo 1/-4 °C
Pondělí Jasno 3/-1 °C
Úterý Zataženo 3/0 °C

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.