Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Připomínka smrti Milady Horákové

Připomínka smrti Milady HorákovéDatum konání:
27.6.2020


(převzato z webu ČT)

 

milada horáková foto.jpgJUDr. Milada Horáková, politička

* 25. prosince 1901 

† 27. června 1950

   

Česká politička, oběť justiční vraždy během komunistických procesů v padesátých letech dvacátého století, která byla odsouzena za vykonstruované spiknutí a velezradu a jako jediná žena v rámci těchto procesů popravena. Hluboce věřící Milada Horáková byla odvážná a zásadová žena, kterou nezlomily ani nejtvrdší výslechy gestapa a Státní bezpečnosti. Po odsouzení k trestu smrti odmítla žádat o milost.

V září roku 1949 zatkla Miladu Horákovou Státní bezpečnost. Svými praktikami ji vyslýchala a týrala a dosadila do role ústřední postavy v inscenovaném spiknutí v čele smyšlené ilegální skupiny nazvané Direktoria. Na následujícím zinscenovaném politickém procesu s ní a jejími dalšími dvanácti kolegy se významně podíleli sovětští poradci a byly v něm používány jejich metody výslechu a předem naučených scénářů. Milada Horáková se během procesu otevřeně stavěla za své ideály i za ideje Beneše a Masaryka. Poprava Milady Horákové byla vykonána na dvoře pankrácké věznice jako poslední ze všech čtyř odsouzených k smrti. Ostatky byly zpopelněny, nepohřbeny a dosud nebyly nalezeny.

 

V roce 1968 nejvyšší soud zrušil nezákonný rozsudek a po roce 1990 proběhla plná rehabilitace. V roce 1991 prezident Václav Havel udělil JUDr. Miladě Horákové in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy a v roce 2004 byl 27. červen, den popravy Horákové, vyhlášen významným dnem jako Den památky obětí komunistického režimu.

 

Milada Horáková se narodila jako Milada Králová. Vdala se za zemědělského ekonoma, redaktora a později programového ředitele Československého rozhlasu Bohuslava Horáka, s nímž se seznámila při studiích. Jejich dcera Jana se později stala jedním z cenných zdrojů informací týkajících se života a smrti matky.

 

Autentický záznam procesu s Miladou Horákovou

 

- s využitím vět obžalované Milady Horákové, prokurátorů Josefa Urválka, Ludmily  Brožové-Polednové a dopisu rodině - čte Taťjana Medvecká

 

Další odkazy s informacemi: 

https://dekomunizace.cz/milada70/

https://www.facebook.com/events/263823138380285/