Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Matrika > Ustanovení zvláštního příjemce důchodu nebo sociální dávky

Ustanovení zvláštního příjemce důchodu nebo sociální dávky 

Dle §10 zákona č.582/1991Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení úřad městyse rozhoduje o ustanovení zvláštního příjemce sociálních a důchodových dávek. Toto opatření se využívá v situaci, kdy oprávněný (např.důchodce) není schopen přebírat vzhledem ke svému zdravotnímu stavu důchodové nebo sociální dávky a je nutné zajistit využití těchto dávek ve prospěch oprávněného (důchodce).

 • Učinit podání žádosti o ustanovení zvláštního příjemce je oprávněn oprávněný nebo jeho zákonný zástupce, popř. zvláštní příjemce v místě svého trvalého pobytu.

 • Podání se činí písemně s uvedením náležitostí a uvedením důvodů (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, údaj trvalého pobytu oprávněného i zvláštního příjemce).

 • Úřad městyse ustanovuje zvláštního příjemce dávek s jeho souhlasem v případě, že oprávněný (příjemce dávky) nebo jeho zákonný zástupce nemůže výplatu přijímat, to neplatí, pokud oprávněný nebo jeho zákonný zástupce, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemůže podat vyjádření k ustanovení zvláštního příjemce.

 • Podklady a dokumenty, které je třeba doložit k podané žádosti :Žádost je vyřízena bezodkladně , případně do 30 dnů od podání žádosti.

  1. občanský průkaz oprávněného,

  2. výměr důchodu nebo dávky oprávněného,

  3. občanský průkaz zvláštního příjemce,

  4. potvrzení ošetřujícího lékaře o zdravotním stavu oprávněného.

 • Správní poplatky nejsou předepsány.

Formuláře ke stažení:

Žádost o ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění