Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Nejen pro turisty > Info pro turisty > Naučná stezka moravského včelařství

Něco málo o stezce

Děti ze včelařského kroužku přemýšlely, jak seznámit spolužáky a spoluobčany o životě včel. Přemýšlely a přišly na nápad zbudovat u nás v Mikulovicích naučnou stezku, která by seznámila veřejnost se životem včel.Toto se nám podařilo pořídit za dotace z krajského úřadu jihomoravského kraje a úřadu městyse. Trasa začíná u Základní školy, vede okolím obce a končí u úřadu Městyse Mikulovice. Jednotlivá stanoviště jsou na zajímavých místech například u jezera přírodní kulturní památky, kapličky nebo ve „Štěpnici“, kde je krásné zákoutí. Jedno stanoviště je také umístěno v blízkosti fary, kde dlouhá léta sloužil významný farář a pokrokový včelař. Stezka na sedmi panelech seznamuje návštěvníky se životem včel, práci včelařského kroužku, historii včelaření v Mikulovicích. Včelaření v naší obci má velkou tradici, o kterou se zasloužil především velký včelař, falář, pedagog Václav Ambrož Hončík, který zde působil v letech 1816-1874. Ten převzal od polského faráře-včelaře Jana Dzierzona nový způsob chovu včel. V roce 1854 předvádí na výstavě Moravskoslezské hospodářské společnosti v Brně první úly s dílem pohyblivým. Na své včelnici pořádal praktické kurzy pro místní včelaře.

 

Trasa stezky moravského včelařství

(volně přístupná)

Stezka začíná u základní školy v Mikulovicích u Znojma a vede polními cestami, poté končí u úřadu městyse Mikulovice. Na trase dlouhé 5 km je rozmístěno 7 informačních panelů, kde se dozvíme vše důležité o životě včel, a mimo to nás stezka seznámí krátce i s místní historií. Nechybí ani opravdový úl, kde můžeme sledovat pod sklem činnost včelího společenstva.

Seznam zastávek

1. U školy
– seznamuje s trasou stezky, nechybí mapka okolí, dále obecně o včele
2. U lípy
– o historii včelařství na Moravě, anatomii včely, včelích úlech
3. U kapličky
– o místě zastavení, včelařském kroužku, vývoji včel
4. U jezera
– o zdejší přírodní památce, o životě včely – mladušky
5. Ve Štěpnici
– o místě zastavení, o životě včely – létavky
6. U fary
– o faráři Václavu Ambrožovi Hončíkovi, který zde působil, dále nás seznámí s životem včel na podzim a v zimě, a o tom, co potřebuje včelař ke své práci
7. U obecního úřadu
– informace o Mikulovicích, o produktech včel

mapy (1).png


KE STAŽENÍ:

MAPA TRASY na servemu Mapy.cz


MAPA TRASY v aplikaci GOBEC.cz/mikulovice

 

Naučná stezka moravského včelařství - otevření

Dne 5.9.2008 před budovou ZŠ byla slavnostně otevřena naučná stezka moravského včelařství. Pozvání přijali poslanec parlamentu ČR Ing. Ladislav Skopal, starosta města Znojma Ing. Petr Nezveda, Mikulovický starosta Karel Kříž, ředitel základní školy Ing. Ivo Bílek dále Ing. Antonín Kuchynka – předseda místní organizace včelařů Mikulovice, Ing. František Texl - předseda OV ČSV Znojmo, Mgr. Bronislav Gruna OV ČSV a mnozí další. Po úvodních projevech následovala prohlídka stezky dětí ze ZŠ Mikulovice v doprovodech svých učitelů. Na konci trasy čekalo na všechny zúčastněné malé občerstvení. Děkujeme především paní Boženě Dobešové, vedoucí místního včelařského kroužku, která tuto akci, za významné pomoci přátel, zorganizovala.

 

(za fotky děkujeme Znojemskému deníku - p. Monika Choděrová)

0905_vceli_stezka_mikulovice_087_galerie-980.jpg 0905_vceli_stezka_mikulovice_092_galerie-980.jpg 0905_vceli_stezka_mikulovice_095_galerie-980.jpg
fotka ze slavnostního zahájení děti u druhého panelu stezky vedoucí včelařského kroužku p. Božena Dobešová

Více fotek z otevření této stezky ke zhlédnutí ZDE

Včelaření v Mikulovicích

Chov včel v Mikulovicích má dlouholetou tradici. Zasahuje daleko do minulosti.Je to patrné z pamětních knih a kronik. Jednou velkou osobností je Václav Ambrož Hončík farář,včelař a pedagog., který od roku 1816-1874 sloužil v Mikulovicích. Od r.1859 vyučoval na Znojemském gymnáziu včelařství.Do městečka zavedl také pěstování bource morušového a vysázel na méně úrodných plochách morušovníky. Jeden morušovník se nacházel ještě v sedmdesátých letech minulého století u místního hřbitova. Tento muž pořádá v roce 1854 ve své včelnici na zdejší faře praktický jednodenní kurz pro místní včelaře. V tomto roce předvádí na výstavě Moravskoslezské hospodářské společnosti v Brně první úly s dílem pohyblivým.Dalším pokrokovým včelařem byl pan učitel Ambrož František, který také organizuje kurzy pro místní včelaře.V roce 1902 byla založená místní organizace svazu včelařů. V roce 1950 stál v čele Jan Gruber, po něm následoval Rouš a v současné době vede místní organizaci Ing. Antonín Kuchynka. V roce 2003 vznikl na zdejší škole včelařský kroužek pod vedením paní Boženy Dobešové. Naše organizace sdružuje členy z několika obcí: Mikulovic, Němčiček, Výrovic, Rudlic a Vevčic. 

 

Včelařský kroužek v Mikulovicích

V roce 2003 na zdejší škole byl založen včelařský kroužek. Tento kroužek vede paní Dobešová za pomoci svého manžela pana Dobeše. Nejprve děti chodily do včelína manželů Dobešových. Později po zakoupení starého včelína, který získali po panu Kloudovi, se učí včelařit na něm. Tato budova si nejprve vyžádala rekonstrukci a velký úklid. Když už měli včelín uklizený a nastěhovali se do něj, přišlo větrné tornádo, které jim utrhlo střechu i s trámovím. Jen pro potvrzení síly tornáda: v sousední zahrádce tornádo zlomilo švestku a o zahradu níže, u včelaře pana Viklického, obrovskou vzrostlou lípu, kterou měl stát u včelína. Střechu na včelíně tedy museli udělat novou. Od té doby chodí do včelína pravidelně. Úly získaly od včelaře přítele Vlčka po zesnulé paní Matulíkové a panu Kloudovi. Úly vyčistili a přestěhovali do nich včeličky. Jsou rádi, že včelín mají, protože v něm můžou dělat všechno, co se včelami souvisí. Například stloukají a drátkují rámečky, připravují krmení na zimní zásoby a nebo se učí se na soutěže. V kroužku se učí zpracovávat včelí produkty, například z vosku odlévají svíčky, z medu pečou perníky nebo medovníky. V současné době navštěvuje včelařsky kroužek sedmnáct dětí. Ty, které už vyrostly dnes sami včelaří. Všichni doufáme, že se k nim přidají i další děti, neboť včelaření s tak dlouholetou tradicí, kterou v Mikulovicích máme, má budoucnost právě v dětech.